A fa hajóépítésről sem esik túl sok szó manapság, de talán még ennél is kevesebb az ehhez a szakmához használt eszközökről. Ahhoz hogy egy erdei fából palánk, borda, kabintető vagy deck legyen, bizony szükség van különböző famegmunkáló eszközökre. Most az egyeik ilyen legegyszerűbb és legrégebbi eszközt vesszük górcső alá, ez nem más, mint a húzókés vagy vonókés.

A húzókés az egyik legrégebbi és legsokoldalúbb hajóépítő szerszám. Ez a szerszám tökéletes a kéreg lehúzásához, nagyoláshoz, négyszögesítéshez, üregesítéshez, de emellett használhatjuk lekerekítéshez vagy simításhoz. Ezzel az eszközzel gyakorlatilag egy teljes rönköt vagy akár szélezettlen deszkát is meg tudunk úgy munkálni, hogy utána már felhasználható legyen az építéshez.

Az eszközt húzhatjuk felfelé vagy tolhatjuk lefelé a fafelületeken kinek – kinek a preferenciája szerint. Ennél az egyszerű eszköznél a dőlésszöget a csuklónk mozgatásával tudjuk szabályozni, ami azt befolyásolja, hogy milyen vastagságban vagy mélységben szedjük le a rétegeket a felületről.

Első ránézésre az eszköz csupasz pengéje félelmetesnek tűnhet, de a végein lévő fa nyelek ezt gyorsan feledtetik velünk. A kialakítása többféle lehet, talán a legjellemzőbb a hajlított nyelű verzió, amit egyenes vagy íves pengével is használhatunk. Emellett van olyan húzókés, amely egyenes pengéjű és ennek két végén szintén egyen fogantyú található. Az évek során a penge hossza, szélessége és görbülete igen sokat változott, annak megfelelően, hogy mihez használták.
Az eszközt szintén méretétől függően precíziós munkákhoz is tökéletesen lehet használni.